Kontakt - Sufity napinane | InterStolar | Meble na wymia

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kontakt



Telefon: 664 678 501
adres email: interstolar@interia.pl
Jasło jest jednym z miast województwa podkarpackiego. Jasło leży nad rzeką Wisłoką, do której wpadają dwie rzeki Jasiołka i Ropa. Jasło zamieszkuje blisko 40 000. mieszkańców. Jasło jest miastem powiatowym.
Jasło może się pochwalić najodleglejszymi śladami ludzkiej działalności, odnalezionymi przez archeologów już przed 30 tys. lat. Dogodne i zróżnicowane warunki naturalne powodowały osiedlanie się na terenie Jasła już w odległych czasach prehistorycznych.
W połowie XIX wieku w Jaśle nastąpił wyjątkowy okres rozwoju, był on związany z odkryciem w niedalekiej okolicy Jasła ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz, który w latach 1857-1866 prowadził w Jasielskim rynku aptekę, założył na przedmieściu Jasła pierwszą na świecie przemysłową destylarnię ropy . W 1868 r. w Jaśle założono pierwsze w Podkarpaciu gimnazjum, które wykształciło wielu zasłużonych Polaków. W kolejnych latach Jasło zostało wzbogacone o rafinerię ropy naftowej oraz Urząd Górniczy, i najważniejsze linie kolejowe łączące Stróże z Zagórzem. W kolejnym kroku połączono Jasło z Rzeszowem. Więc przed koniec XIX w. miasto Jasło było jednym z zamożniejszych i największych w regionie.
Jednak dobre czasy dla mieszkańców miasta Jasła przerwał wybuch I wojny światowej. Na terenie całego powiatu Jasielskiego toczyły się krwawe walki. Namacalną pamiątką tych wydarzeń są aż 52 cmentarze wojenne z lat 1914-1915. Samo miasto Jasło przechodziło pięciokrotnie z rąk do rąk, było też bombardowane, jednak działania te nie spowodowały dużych strat. Po zakończeniu działań wojennych Jasło bardzo szybko podniosło się z kryzysu i zaczęło ponownie dynamicznie się rozwijać. W Jaśle w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego wybudowano Państwową Wytwórnie Prochu „Gamrat”, powstały też inne zakłady takie jak huta szkła a Liczba mieszkańców Jasła stale się powiększała.
Lata dobrobytu i rozwoju dla Jasła przerwał ponownie wybuch II wojny światowej. W pierwszym miesiącu wojny w okolicy Jasła walki z Niemcami prowadziła polska brygada górska. W listopadzie 1939 r. okupanci utworzyli w Jaśle więzienie, przez które przeszło do 1944 r. ponad 15 tys. ludzi.
W Jasło jak każde miasto w Polsce posiadało ruch oporu. W powiecie jasielskim działały oddziały partyzanckie Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Jedną z najważniejszych operacji przeprowadzonych przez ruch oporu w Jaśle była akcja z 5 na 6 sierpnia 1943 r., kiedy to partyzanci przeprowadzili akcję na jasielskie więzienie; w wyniku czego udało się uwolnić ponad 200 więźniów. W ostatnich miesiącach wojny mieszkańcy Jasła zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów.Po wysiedleniu i ograbieniu Jasła ze wszystkiego co Niemcy mogli zagrabić zostało prawie całkowicie zniszczone, spośród 1230 budynków przetrwało jedynie 39, a zniszczeniu uległy wszystkie budynki przemysłowe i użyteczności publicznej. Po ucieczce Niemców w ruinach miasta schroniło się 174 mieszkańców. Zaraz po zakończeniu działań wojennych ludność wrócili do miasta i zaczęła Jasło odbudowywać. Już pod koniec 1945 r. w Jaśle życie toczyło się prawie normalnie. W 1946 r. uruchomiono po raz drugi rafinerie ropy naftowej, został odbudowany kościół, a w latach 1958-1960 wybudowano zakład „Paktowin” Zakład Przemysłu Owocowo-Warzywnego ,w tym czasie Jasło miało jedyny zakład w Polsce produkujący pektyny.W 1970 otworzono kolejny duży zakład przemysłowy - hutę szkła, którą nazwano „Jasło”. 
Następnie Jasło może się pochwalić powstaniem w roku 1974 Zakładu Płyt Wiórowych w Jaśle rozpoczął on swe funkcjonowanie na terenie Hankówka k. Jasła.Po 1989 roku W latach 90-tych Zakłady te zostały nabyte przez firmę Furnel z siedzibą w Hajnówce (woj. podlaskie), która zajmowała się produkcją mebli i materiałów podłogowych. W 2000 r. Zakłady zostały zlikwidowane. Dwa lata później 5 lipca na ich terenie rozpoczął swoją działalność Zakład Kronodoor PL Sp. z o.o., produkujący stolarkę okienną i drzwiową .
created at TagCrowd.com
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego